Marec 2017

Za evangelizacijo

Da bi preganjane kristjane podpirala celotna Cerkev z molitvijo in denarno pomočjo.

Več kristjanov je v današnjem času mučenih in preganjanih kot v prvih dneh Cerkve. V nekaterih državah je prepovedana celo skupna molitev. V Knjigi modrosti (Mdr 2,12-22) beremo, kaj se dogaja v srcih tistih, ki so se oddaljili od Boga in sami sebe naredili za gospodarje. Preganjajo preroke, čeprav se dobro zavedajo, da gre za pravične in nedolžne ljudi. Sveto pismo opisuje njihove misli z besedami: »Zalezujmo pravičnega, ker nam je v napoto, ker nasprotuje našim delom, ker nam očita grehe zoper postavo in nas obtožuje za grehe naše vzgoje.« Te besede  opisujejo usodo prerokov skozi vso zgodovino odrešenja. Prerok je človek, ki pravi: »Na napačni poti si, vrni se k Bogu!« Tako sporočilo ne ugaja ljudem, ki imajo na tej napačni poti oblast v svojih rokah.

Tudi Jezusa so preganjali. In to že od vsega začetka, ko je stopil v shodnico in začel učiti. Lovili so ga v besedah, spodkopavali njegovo avtoriteto in poskušali moralno razvrednotiti njegovo podobo. Bil je moteč, ker se je boril proti temu, da bi Svetega Duha stlačili v zaprt omot verske prakse. Preroki so bili zmeraj preganjani. To je stvarnost, ki se ni končala z Jezusovo smrtjo in vstajenjem, temveč se nadaljuje v Cerkvi še danes. Zgodovina priča, da trpijo preganjanje vsi, ki jih Sveti duh izbere za oznanjevalce resnice. Vendar se moramo pri tem spomniti zadnjega Jezusovega blagra, ki pravi: »Blagor vam, kadar vas bodo zaradi mene zasramovali...« Pot  prerokov je tudi Jezusova pot in pot tistih, ki hodijo za njim in konča se tako kot Gospodova, z vstajenjem. Jezus je Gospod, zato se ne smemo bati izziva, ki ga predstavlja križ. Današnja družba, ki ljubi lagodnost in ne mara problemov, bo preganjala vse, ki govorijo resnico in oznanjajo Kristusa. Prosimo za milost vztrajanja na poti za Gospodom, če je potrebno tudi pod bremenom križa.

Papež Frančišek /Iz jutranje meditacije 4. aprila 2014)